Senetle Borç Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evet arkadaşlar senet ile borçlanmak şüphesiz kimsenin istemeyeceği bir şey ancak bazen elde olmayan sebeplerden dolayı bu durumlara girmek zorunda kalabiliyoruz. Şimdi bugün artık son çare olarak bu yola başvurmuş arkadaşlara dikkat etmeleri gereken hususlar ile alakalı bilgilendirmeler yapmak istiyoruz.

– BOŞ SENET VERMEYİN
Kesinlikle ama kesinlikle en çok dikkat edilmesi gereken konu. Asla miktarları belli olmayan boş senetlere imza atmayın.

– TARİH KISIMLARI MUTLAKA DOLU OLSUN
Senette yer alan tarih kısmı mutlaka dolu olsun. Aksi taktirde planladığınızdan ve beklediğiniz tarihlerden daha öncesinde ödeme yapma zorunluluğunda kalabilirsiniz.

– TEK İMZA ATIN
Öncelerden senetlerde çift imza kuralı geçerliydi, bir tanesi normal imza bir diğeri ise damga pulunun üzerine gelirdi. Ancak pul olayı kalktığından beri tek imza geçerli oldu. Çift imza atmanız borcu kendi adınıza almıyorsanız eğer sizi direkt olarak sorumlu yapabilir borca karşı (Örneğin şirketinizin adına aldığınız bir senette)

– TEK SENET YAPMAYIN
Taksitlerle ödeyeceğiniz bir borç için asla tek bir senet yapmayın. Borcu veren kişi bu konuda diretirse her taksit tutarının ve tarihinin yer aldığı bir sözleşme yaparak karşılıklı imzalayın. Ancak yinede ilk belirttiğim gibi tek senet yapmayın. Taksit sayısı ve tutarınca parça senetler yapın, borcunuzu ödedikçe senedinizi geri alın.

– PARA BİRİMİ YAZIN
Kesinlikle para birimi belirtin. Çünkü sizin düşündüğünüz TL borcunuz art niyetli birinin elindeyse size € veya $ olarak yansıtılabilir.

– YAZI İLE TUTAR BELİRTİLEN KISMI MUTLAKA DOLDURUN
Rakam ile senet miktarı belirtildikten sonra yazı ile doldurulan kısmı mutlaka doldurun. Aksi taktirde yazı ve rakam arasında uyuşmazlık çıkıp iş mahkemeye kadar uzarsa mahkeme yazılı olan kısmı kabul edecektir.

– BORÇ MİKTARININ SONUNU VE BAŞINI # – = SEMBOLLERLE KAPATIN

Senet miktarının rakamlarının başını ve sonunu mutlaka semboller ile kapatınki sonradan ekleme yapılamasın ve borç miktarı değişmesin. Unutmayın tek bir sıfır ile borcunuzu 10′ a katlar.

– MÜMKÜNSE SENEDİ KENDİ EL YAZINIZ İLE DOLDURUN
Normalde alacaklı senedi hazırlayıp, borçlu sadece imza atmaktadır ancak sonradan yapılabilecek ufak oynamaların önüne geçmek için mümkünse kendi el yazınız ile senedi doldurun.

– ORİJİNAL SENEDİ ELİNİZE ALMADAN BORCU ÖDEMEYİN
MUTLAKA AMA MUTLAKA imzaladığınız orijinal senedi elinize almadan borcunuzu ödemeyin. Sonra getiririm, bulunca veririm gibi laflara kesinlikle itimat etmeyin.